Európska komisia protirečí Csákymu

Argumentáciu slovenských ministrov, ktorí chcú predĺžiť prevádzku jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, Brusel neprijíma. Európska komisia v oficiálnom stanovisku pre SME protirečila nedávnym tvrdeniam podpredsedu Pála Csákyho a ministra priemyslu ...

Argumentáciu slovenských ministrov, ktorí chcú predĺžiť prevádzku jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, Brusel neprijíma. Európska komisia v oficiálnom stanovisku pre SME protirečila nedávnym tvrdeniam podpredsedu Pála Csákyho a ministra priemyslu Pavla Ruska o Bohuniciach. "Finančné memorandum neumožňuje odstávku oddialiť," zdôraznil hovorca Komisie pre energetiku Rupert Krietemeyer. Csákym prezentované nové memorandum Slovensku zaručuje príspevok Bruselu na odstávku Bohuníc do roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Csáky z toho pôvodne vyvodzoval, že vláda nemusí prvý reaktor V1 odstaviť v roku 2006, ako sľúbila v prístupovej zmluve, ale až o dva roky neskôr, keď má podľa rovnakej zmluvy odstaviť aj druhý najstarší bohunický blok. Neskôr Csáky túto interpretáciu sám spochybnil.

"To by bolo porušenie prístupovej zmluvy," potvrdil pre SME hovorca komisie Krietemeyer. "Memorandum len poskytuje finančnú pomoc na splnenie záväzku zmluvy," dodal. Európska komisia pochybuje aj nad tvrdením ministra Ruska, ktorý lobuje za paralelnú neskoršiu odstávku obidvoch blokov Bohuníc. Odpojenie prvého reaktoru by podľa neho zvýšilo riziko prevádzky druhého.

"Keby tu také riziko bolo, tak by sa obidva reaktory museli odstaviť v roku 2006", vyhlásil Krietemeyer. "Nevieme o žiadnych dôkazoch na podporu takej hypotézy," dodal. Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs sa aktivitami slovenských ministrov hodlá zaoberať najskôr potom, ak by išlo o oficiálny krok celej slovenskej vlády. Pohovoriť si o veci do Bratislavy podľa svojho kabinetu zatiaľ nepríde. "Momentálne to neplánuje," potvrdil Piebalgsov hovorca Krietemeyer.

SkryťVypnúť reklamu

Bohunické aktivity slovenských politikov viac-menej podľa očakávania ostro kritizujú ochrancovia životného prostredia. "Prestať sa držať záväzku vstupnej zmluvy je právna nočná mora a dosť bezprecedentná," povedal pre SME protiatómový hovorca európskej centrály organizácie Deti Zeme Mark Johnston. Ani on slovenskej vláde veľa nádeje nedáva: "Už preto, že by museli súhlasiť všetky ostatné členské štáty, šance na úspech sú malé. O odklad sa usilovali vlani aj Litovci a neuspeli."

Podľa Johnstona sa obavy o bezpečnosť Bohuníc predháňajú, zrejme s cieľom zvýšiť finančnú podporu: "Bezpečnostné otázky síce nemožno ignorovať, ale dajú sa vyriešiť aj inak, napríklad tým, ako sa ukladá vyhorené palivo." Hovorca ekológov je presvedčený, že ak Slovensko bude prezentovať len časť pravdy, obrátia sa jeho aktivity proti nemu.

SkryťVypnúť reklamu

DAVID ZELINGER, Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu